Leczenie uszkodzeń ścięgna Achillesa
Anatomia
Ścięgno Achillesa jest największym i najbardziej wytrzymałym ścięgnem ludzkiego organizmu. Jest odpowiedzialne za prawidłowe odbicie stopy od podłoża podczas chodzenia i biegania. Okolica przyczepu ścięgna do kości piętowej jest narażona na działanie znacznych przeciążeń, co w połączeniu ze słabszym w tym miejscu unaczynieniem powoduje częste występowanie schorzeń i urazów.
Częściowe zerwanie ścięgna Achillesa
Częściowe zerwanie ścięgna Achillesa może być spowodowane urazem lub przewlekłym schorzeniem zapalnym ścięgna. W przypadku częściowego zerwania możliwe jest leczenie zachowawcze z unieruchomieniem kończyny w ortezie (typu but) z regulowanym kątem zgięcia stopy oraz odciążanie kończyny przy pomocy kul łokciowych. Dodatkowo w tego typu uszkodzeniach można zastosować czynniki wzrostu (osocze bogatopłytkowe), celem poprawy i przyspieszenia gojenia uszkodzonych tkanek. Uzyskaną frakcję krwi własnej pacjenta podaje się pod kontrolą USG w formie iniekcji.
Całkowite zerwanie ścięgna Achillesa
W przypadku tego uszkodzenia wykonujemy zabieg operacyjny, który polega na zbliżeniu i zeszyciu końców uszkodzonego ścięgna. Przy współistniejącym zwyrodnieniu wykonujemy zabieg wzmocnienia poprzez wykonanie plastyki płatem odwróconym lub pobranym ścięgnem mięśnia podeszwowego. Jeśli nie ma przeciwwskazań szyjemy przezskórnie z małoinwazyjnych punktowych dostępów wzdłuż przebiegu ścięgna.