Endoprotezoplastyka stawu biodrowego (endoproteza biodra)

W naszej klinice jesteśmy gotowi kompleksowo zadbać o pacjentów, którzy wymagają wykonania zabiegu endoskopii endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszą placówką.

Jak wygląda anatomia stawu biodrowego?

Staw biodrowy stanowi połączenie pomiędzy tułowiem i kończynami dolnymi. Składa się z panewki kostnej, która jest umieszczona w miednicy oraz głowy kości udowej, która jest częścią nasady bliższej kości udowej. Części składowe stawu są pokryte chrząstką stawową i zamknięte torebką stawową. Błona maziowa w torebce stawowej produkuje płyn, który odżywia chrząstkę, wypełnia przestrzeń stawową tłumiąc siły zewnętrzne. Obrąbek stawowy jest połączeniem części chrzęstnej z kostną w panewce. Cały staw oplatają mięśnie, które pełnią rolę stabilizatora całego stawu podczas jego obciążenia oraz naturalnie umożliwiają mu poruszanie się. 

Czym jest endoproteza stawu biodrowego?

Endoproteza stawu biodrowego jest niczym innym jak sztucznym stawem, który w postaci implantu ma za zadanie zastąpić nam nasz staw. Wszczepienie takiego implantu wiąże się z koniecznością operacji chirurgicznej. Zastępuje się wtedy chore tkanki naszego organizmu i wszczepia w ich miejsce protezę. Sama endoproteza jest wykonana w taki sposób, aby jak najbardziej przypominała ona prawdziwą kość. Z tego powodu jedna część protezy imituje głowę kości udowej, a druga przypomina panewkę. Najczęściej proteza jest zbudowana z metalu. Endoprotezy można też podzielić ze względu na sposób mocowania do kości. Występują takie jak: cementowe, bezcementowe oraz hybrydowe. Każdą z nich stosuje się w zależności od typu schorzenia oraz wieku pacjenta. Ostateczną decyzję odnośnie rodzaju endoprotezy zawsze podejmuje lekarz po badaniu i rozmowie z pacjentem.

Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest poważną chorobą, która może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji wraz z wszczepieniem implantu. Większość z przyczyn zwyrodnień stawu biodrowego to niestety przyczyny niezależne od nas. W głównej mierze przyczyną może być wiek pacjenta. Im jesteśmy starsi, tym nasze ciało naturalnie się zużywa i może to prowadzić do ryzyka rozwoju zwyrodnień stawowych. Przyczyną, która może mieć duży wpływ na pojawianie się stanów zwyrodnieniowych jest nadmierna otyłość. Osoby z nadwagą mają większą predyspozycje do zapadania na tę chorobę ze względu na większe zużycie stawów. Ważnym aspektem jest również dziedziczenie choroby. Narażone są także osoby, u których występowały już inne urazy kostno-stawowe. Najbardziej jednak narażone są osoby, które chorują na inne choroby współtowarzyszące takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów czy martwica głowy kości udowej.

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego

Stałe, utrudniające codzienne funkcjonowanie dolegliwości bólowe oraz duże ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym powodują znaczne obniżenie komfortu życia. Występują również bóle w okolicy pachwiny, które początkowo są dość łagodne i występują zazwyczaj po wysiłku fizycznym, jednak z biegiem czasu mogą się nasilić i wręcz sprawiać problem. Innym częstym objawem może być sztywność w stawie, którą często możemy interpretować jako sztywność “od zastania”, gdyż występuje po długim bezruchu w jednej pozycji. Obok sztywności inną podobną dolegliwością, która może wskazywać na zwyrodnienie stawu biodrowego to brak pełnego zakresu ruchów. Przez blokowanie oraz uczucie bólu możemy poruszać się mimowolnie utykając. Jest to naturalny system obronny, który ma na celu odciążenie chorej kończyny. Jeśli któryś z podanych objawów występuje u nas, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu postawienia diagnozy.

Wskazania do endoprotezy stawu biodrowego

Podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego jest brak efektów w leczeniu konwencjonalnym. Nieleczone zwyrodnienie może prowadzić do deformacji kości i stawów, co może nie tylko skończyć się bólem, ale nawet niepełnosprawnością. Należy zgłosić się do lekarza w sytuacji, gdy objawy zaczynają stawać się coraz bardziej uciążliwe. Jeśli chodzi o tę operację nie posiada ona większych przeciwwskazań. Zawsze lekarz prowadzący nasz przypadek podpowie nam, co należy zrobić, aby operacja była jak najbardziej bezpieczna i gwarantowała powrót do zdrowia. 

Diagnostyka choroby zwyrodnieniowej biodra

Diagnostyka odbywa się poprzez dokładny wywiad lekarski, szczegółowe badanie kliniczne oraz diagnostykę obrazową. Wskazane jest wykonanie typowego badania radiologicznego stawu biodrowego w dwóch płaszczyznach. Znaczne zwężenie szpary stawowej w obrazie radiologicznym i występowanie osteofitów w obrębie panewki stawu biodrowego i głowy kości udowej jest ewidentnym znakiem uszkodzenia chrząstki stawowej i postępującej choroby zwyrodnieniowej. Lekarz ortopeda w trakcie wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu operacyjnego dokonuje dokładnego planowania przedoperacyjnego celem dobrania odpowiedniego rozmiaru elementów endoprotezy. Wcześniejsze zdiagnozowanie problemu pozwala na skuteczniejsze podjęcie działań mających na celu zniwelowanie występujących objawów i szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Leczenie operacyjne zwyrodnienia biodra

Pacjent po zakwalifikowaniu przez lekarza ortopedę do leczenia operacyjnego endoprotezoplastyki stawu biodrowego odbywa konsultację anestezjologiczną. Przyjęcie na oddział ma miejsce dzień wcześniej lub w dniu zabiegu operacyjnego. Po przyjęciu na oddział oraz po konsultacji anestezjologicznej, pacjent jest przygotowywany do zabiegu, a następnie zostaje przewieziony na blok operacyjny. Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego przeprowadzany jest w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym. Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego polega na usunięciu uszkodzonych części stawu biodrowego a następnie wszczepieniu elementów sztucznych, których zadaniem jest przejęcie funkcji uszkodzonych struktur. W Sport-Klinice stosujemy implanty czołowych producentów na świecie. Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego najczęściej wykonywany jest z małoinwazyjnego dostępu przedniego. Przy określonych wskazaniach wykonujemy również zabiegi z dostępu bocznego. Endoprotezoplastyka jest wciąż dynamicznie rozwijającą się dziedziną ortopedii. Wieloletnie doświadczenie lekarzy specjalistów ze Sport-Kliniki w zabiegach endoprotezoplastyki stawu biodrowego daje pacjentowi szansę na zniesienie dolegliwości bólowych, odzyskanie zadowalającego zakresu ruchomości w stawie biodrowym oraz powrót do normalnego życia. 

Postępowanie po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego 

Po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego stosowane są niewielkie zestawy ćwiczeń mających na celu przyzwyczajenia pacjenta do implantu w nodze. Bezpośrednio po operacji konieczne jest korzystanie z kul lub z balkonika. Pacjent pozostaje pod opieką lekarską przez kilka dni. W kolejnych dniach zalecana jest rehabilitacja pooperacyjna. Po opanowaniu przez pacjenta samodzielnego poruszania się, możliwy jest  powrót do domu. Naszym Pacjentom w Sport-Klinice zapewniamy wykwalifikowaną kadrę fizjoterapeutów, którzy we współpracy z lekarzem prowadzącym wspólnie dobierają indywidualny program rehabilitacyjny.

Dzięki ścisłej współpracy między lekarzem prowadzącym, fizjoterapeutą i pacjentem rehabilitacja w Sport-Klinice przynosi wyjątkowo dobre rezultaty i jak najszybszy powrót do pełnej sprawności ruchowej. Rehabilitacja trwa około 4-6 tygodni. Jej czas zależy od konkretnego przypadku i indywidualnych predyspozycji do regeneracji organizmu.