Artroskopia biodra (stawu biodrowego)

W naszej klinice jesteśmy gotowi kompleksowo zadbać o pacjentów, którzy wymagają wykonania zabiegu artroskopie stawu biodrowego. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszą placówką.

Co to jest artroskopia biodra?

Artroskopia stawu biodrowego to narzędzie współczesnej medycyny, które w sposób minimalnie inwazyjny jest w stanie wyleczyć dolegliwości związane m.in. z konfliktem-panewkowo-udowym, biodrem trzaskającym, urazowymi uszkodzeniami obrąbka stawowego. Artroskopia stawu biodrowego to również narzędzie diagnostyczno-lecznicze w przypadku bólu stawu biodrowego, których przyczyna jest trudna do ustalenia.

Artroskopia stawu biodrowego w pierwszym etapie polega na wykonaniu serii małych nacięć na skórze. Następnie przez te nacięcia wprowadzana jest kamera, dzięki której lekarz otrzymuje bardzo szczegółowy obraz stanu stawu. Drugi etap to wprowadzenie narzędzi precyzyjnych do przeprowadzenia operacji. W trakcie zabiegu naprawia się strukturę biodra, usuwa się niechciane tkanki oraz oczyszcza staw. Zabieg trwa z reguły 2-3 godziny, w zależności od stopnia uszkodzenia stawu.

Zalety artroskopii

Artroskopia stawu biodrowego to zabieg małoinwazyjny polegający na wprowadzeniu poprzez 2 niewielkie nacięcia kamery oraz narzędzi operacyjnych.  Artroskopia stawu biodrowego to zabieg niezwykle precyzyjny, trwający zazwyczaj od 2 do 3 godzin.

Ogromnymi zaletami artroskopii stawu biodrowego są niewielkie, praktycznie niewidoczne blizny pooperacyjne, krótki okres rekonwalescencji oraz możliwość szybkiego powrotu do wcześniejszych aktywności.

Pionizacja pacjenta po zabiegu artroskopii stawu biodrowego następuje już tego samego dnia, a kolejnego dnia pacjent wychodzi do domu.

W Sport-Klinice dbamy o komfort Pacjenta, dlatego w trakcie jednej wizyty wykonujemy badanie kliniczne oraz diagnostykę obrazową, przeprowadzamy badanie funkcjonalne i na podstawie wyników stawiamy diagnozę. Doświadczeni lekarze, z wieloletnim stażem w dziedzinie ortopedii proponują leczenie zachowawcze lub w przypadku konieczności leczenie operacyjne. Ścisła współpraca lekarzy z fizjoterapeutami Sport-Kliniki w przypadku leczenia zachowawczego daje bardzo dobre efekty terapeutyczne.

artroskopia stawu

Budowa stawu biodrowego

Staw biodrowy stanowi połączenie pomiędzy tułowiem i kończynami. Składa się z panewki kostnej, która jest umieszczona w miednicy oraz głowy kości udowej, która jest składnikiem nasady bliższej kości udowej. Części składowe stawu są pokryte chrząstką stawową i zamknięte przez torebkę stawową. Błona maziowa w torebce stawowej produkuje płyn, który odżywia chrząstkę, wypełnia przestrzeń stawową wytłumiając siły uderzające.

  • Staw biodrowy – jest bardzo zwartym stawem kostnym, więcej niż połowa głowy kości udowej jest pokryta przez panewkę.
  • Chrząstka – przeciwległe części stawu są pokryte przez chrząstkę stawową.
  • Obrąbek stawowy – tak zwana „warga stawowa” w formie obrączkowej struktury, jest połączeniem części chrzęstnej z kostną w panewce.
  • Torebka stawowa – staw jest ograniczony elastyczną torebką stawową, część wewnętrzna torebki, zwaną błoną maziową, produkuje cały czas nowy płyn stawowy.
  • Więzadła – torebka stawowa jest wzmocniona przez mocne struktury więzadłowe. Torebka stawowa więzadła i przyległe układy mięśniowe utrzymują staw w prawidłowej pozycji.

Wskazania do wykonania zabiegu artroskopii 

Artroskopia stawu biodrowego jest zazwyczaj wykonywana w celu diagnozy lub leczenia różnych schorzeń związanych ze stawem biodrowym. Poniżej najczęstsze wskazania do wykonania tego rodzaju procedury:

  • Uszkodzenia chrząstki stawowej: artroskopia może być stosowana do oceny i leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej, takich jak chondromalacja czy pęknięcia chrząstki.
  • Zespół zatrzaśnięcia (impingement) stawu biodrowego: w przypadku występowania zespołu zatrzaśnięcia, w którym struktury stawowe obcierają się o siebie, powodując ból i ograniczenie ruchomości, artroskopia może być stosowana do oceny i usuwania ewentualnych przyczyn zespołu.
  • Naprawa uszkodzeń torebki stawowej lub więzadeł: w przypadku uszkodzeń torebki stawowej lub więzadeł, artroskopia może być wykorzystana do ich naprawy.
  • Usuwanie fragmentów ciała obcego: jeśli w stawie biodrowym znajdują się luźne fragmenty, takie jak odłamki kości lub fragmenty chrząstki, mogą one powodować ból i ograniczenie ruchomości. Artroskopia umożliwia usuwanie tych fragmentów.
  • Diagnostyka: w przypadku pacjentów z niejasnymi objawami bólu stawu biodrowego, artroskopia może być stosowana do diagnozy różnych schorzeń stawu, takich jak urazy chrząstki, uszkodzenia torebki stawowej, czy zespoły zatrzaśnięcia.
  • Leczenie stanów zapalnych: w niektórych przypadkach artroskopia może być stosowana do leczenia stanów zapalnych stawu biodrowego, takich jak zapalenie błony maziowej (bursitis) czy zapalenie torebki stawowej (synovitis).
  • Leczenie zmian zwyrodnieniowych: w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego, takich jak osteoartroza, artroskopia może być stosowana w celu złagodzenia objawów i poprawy funkcji stawu.

Warto pamiętać, że decyzja o wykonaniu artroskopii stawu biodrowego powinna być zawsze podejmowana przez lekarza na podstawie indywidualnej oceny pacjenta, włączając w to wyniki badań obrazowych oraz inne czynniki kliniczne.

Przeciwwskazania do zabiegu

Głównymi przeciwskazaniami do wykonania zabiegu artroskopii biodra jest:

  • nadmierna otyłość,
  • choroby zwyrodnienia/zwłóknienia stawu biodrowego,
  • choroba tzw. sztywnego stawu,
  • stany zapalne skóry i tkanki podskórnej,
  • rany i owrzodzenia w okolicach stawu biodrowego,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przed każdym zabiegiem trzeba skonsultować z lekarzem wszystkie nasze dolegliwości, aby mógł on precyzyjnie zakwalifikować nasz przypadek.

Jakie są powikłania po artroskopii biodra?

Artroskopia stawu biodrowego jest bezpiecznym zabiegiem i prawidłowo wykonany zabieg nie powinien nieść ze sobą żadnych niechcianych powikłań dla pacjenta. Ogólny odsetek powikłań pooperacyjnych nie przekracza 1-2% wszystkich pacjentów. Większość z powikłań spowodowane są złym ułożeniem pacjenta, w wyniku czego uciskane są nerwy w okolicach krocza, co może powodować zaburzenia czucia przedniej i wewnętrznej części uda lub narządów płciowych. Takie uszkodzenia zazwyczaj są krótkotrwałe i zanikają z czasem po zabiegu. Inne możliwe powikłania są takie same, jak po każdym innym zabiegu, czyi ryzyko krwawienia, trudności w gojeniu ran pooperacyjnych, możliwość wdania się infekcji oraz utrzymujący się ból.

Jak długo dochodzi się po artroskopii biodra?

Mimo małej inwazyjności zabiegu artroskopii biodra konieczna jest rehabilitacja. W zależności od indywidualnego przypadku może ona trwać łącznie kilka lub kilkanaście tygodni. Bezpośrednio po zabiegu, przez kilka dni zaleca się chodzenie o kulach lub z balkonikiem. Zalecane jest odpoczywać do czasu zdjęcia szwów, czyli około 2 tygodnie. W tym czasie najlepiej ograniczyć wszelkie obciążenia mogące nadwyrężyć staw. Rehabilitacja powinna odbywać się pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Zajęcia powinny pomóc w szybszym powrocie do pełnej sprawności. Należy jednak pamiętać, że to od specjalisty zależy, kiedy i w jakim stopniu będą wprowadzane nowe ćwiczenia. Zazwyczaj powrót do pracy możliwy jest po upływie 1-2 tygodni od zakończenia operacji. Przez pierwsze 3 miesiące zaleca się unikać większego wysiłku, który mógłby spowodować obciążanie operowanego stawu. Powrót do aktywności sportowej możliwy jest dopiero po zakończeniu pełnej rehabilitacji.

Ile kosztuje artroskopia biodra?

Jeśli rozważasz leczenie w procedurze prywatnej, chcesz omówić organizację procesu leczenia, koszty z nim związane czy też zaplanować leczenie, zachęcamy do kontaktu:

Informacja o zabiegach prywatnych: tel. 721 030 002, e-mail: barbara.smiatek@scanmed.pl

Więcej informacji na podstronie: https://www.sport-klinika.pl/cennik/

Najczęściej zadawane pytania

Zabieg trwa z reguły 2-3 godziny, w zależności od stopnia uszkodzenia stawu.

Powrót do całkowitej sprawności jest możliwy po odbyciu pełnej rehabilitacji, która może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Jednak zazwyczaj powrót do pracy jest możliwy po około 1-2 tygodniach.

Artroskopia stawu biodrowego to jeden z bezpieczniejszych zabiegów. Ryzyko powikłań szacuje się na 1-2%.

Jeśli pacjent czuje się dobrze, może zostać zwolniony do domu nawet na drugi dzień po zabiegu.