Termin wyjazdu już uzgodniony. Sprzęt zakupiony. A czy jesteś odpowiednio przygotowany na taki wyjazd?
Każdy z nas chciałby w pełni wykorzystać urlop na nartach, bez przykrych zdarzeń na stoku kończących się często poważnym urazem. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało działalność w 2011 r. Wszystkie grupy ratownicze podjęły 3854 akcji oraz interwencji na stokach narciarskich w tym Grupa Beskidzka GOPR 1044.
Poza urazem bezpośrednim, np. w wyniku zderzenia, w większości przyczyną pozostałych kontuzji są nakładające się mikrourazy i przeciążenia wynikające z naszych deficytów motorycznych (słabej kontroli nerwowo-mięśniowej) lub/i złych nawyków ruchowych.
Jak rozpocząć przygotowania do wyjazdu na narty?
Przygotowanie do sezonu warto zacząć od badania funkcjonalnego, które przeprowadzi doświadczony fizjoterapeuta, oceniając w pierwszej kolejności wzorce ruchowe (FMS). Kolejnym krokiem jest uzyskanie obiektywnych danych liczbowych dotyczących siły oraz wytrzymałości mięśniowej (fotel izokinetyczny Biodex) oraz stabilności posturalnej (platforma statyczno-dynamiczna Biodex). Finalnie na podstawie zebranych danych układany jest indywidualny plan treningowy, który nacelowany będzie na wzmocnienie słabych punktów układu mięśniowo-szkieletowego narciarza.
Systematyczne treningi rozpoczęte przynajmniej na miesiąc przed planowanym wyjazdem, z pewnością poprawią jakość i komfort jazdy na nartach, ale przede wszystkim pomogą zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji, zarówno u osób aktywnych jak i powracających po przebytym zabiegu ortopedycznym.
Już niedługo będzie dostępny nowy film informacyjny na temat badania funkcjonalnego, stanowiącego niezbędny element przygotowania do sezonu zimowego.
Przykładowe zdjęcia z treningu narciarskiego prowadzone z trenem przygotowania motorycznego.
Poniżej zamieszczamy film informacyjny na temat badania funkcjonalnego, stanowiącego niezbędny element przygotowania do sezonu zimowego.