Ostroga piętowa – narośl, która może utrudniać chodzenie
To zmiany o podłożu zwyrodnieniowym, które są wynikiem długotrwałego stanu zapalnego okolicy guza piętowego. – Objawem ostrogi piętowej jest silny ból stopy, który prowadzi do ograniczenia ruchomości w stawie skokowym, co skutecznie może uniemożliwić chodzenie – mówi Mariusz Wiera-Rymarczyk – kierownik działu rehabilitacji w Sport-Klinice.
Ostroga piętrowa to uciążliwe schorzenie. Co ją wywołuje?
Mariusz Wiera-Rymarczyk: – Ostroga powstaje na skutek długotrwałych mikrozurazów, które prowadzą do powstawania stanu zapalnego w obrębie guza piętowego i rozcięgna podeszwowego. Ich najczęstszymi przyczynami, które obserwujemy u naszych pacjentów są, m.in. dolegliwości bólowe stopy w wyniku nadmiernego przeciążania – w szczególności jeśli zabieramy się do aktywności fizycznych bez odpowiedniego przygotowania, poza tym długie przebywanie w pozycji stojącej, zmiany w sposobie chodu wynikające z wieku czy złych nawyków, czy choroby ogólnoustrojowe. Czasem może to być równie prozaiczny powód jak źle dobrane obuwie. Do powstania ostrogi przyczyniają się też wady wrodzone lub nabyte, takie jak płaskostopie, koślawość czy szpotawość stóp. Czynnikiem, który może wywoływać mikrourazy jest też nadwaga oraz otyłość, dlatego warto pamiętać o regularnym ruchu i odpowiedniej diecie.
Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej?
W Sport-Klinice zachowawczo stosujemy: falę uderzeniową stosowaną bezpośrednio na obszar bólowy lub ultradźwięki z odpowiednio dobraną dawką. Wykorzystujmy także zabiegi jonoforezy, czyli elektroterapię do wprowadzenia leku, który ma trafić do chorego miejsca i magnetoterapię – zabieg wykorzystujący zmienne pole magnetyczne. Innym z wykorzystywanych zabiegów jest krioterapia – jest to leczenie zimnem.
Jakie czynniki wpływają na skuteczność terapii?
Warto podkreślić, że w terapii istotne jest wykorzystanie analizy całej postawy ciała, eliminowanie nieprawidłowości w rozkładzie sił nacisku na podłoże oraz korekcja niewłaściwego położenia środka ciężkości ciała. W najbardziej zaawansowanych postaciach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów skłaniamy się ku leczeniu operacyjnemu.