1. Pamiętaj o dobrej rozgrzewce.

Rozgrzewka powinna być stałym elementem treningu. Dzięki niej możemy przygotować swój układ nerwowy oraz mięśnie do wykonania pracy.

Głównym celem rozgrzewki jest podniesienie temperatury ciała a konkretnie mięśni. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura naszego ciała, tym błony komórkowe stają się bardziej “elastyczne” co przekłada się na mniejsze ryzyko zerwań w większości spowodowanych złą rozgrzewką.

Drugim ważnym aspektem jest przygotowanie stawów, więzadeł i pozostałych struktur aparatu ruchu do wykonania treningu. Pozwoli to na wzrost dynamiki oraz zakresu ruchu podczas ćwiczeń, zmniejszając przy tym ryzyko kontuzji.

  1. Regularne wykonywanie ćwiczeń ukierunkowane na poprawę stabilności i mobilności.

Kiedy dany staw ma odpowiednią mobilność, posiada jednocześnie odpowiedni zakres ruchu potrzebny w codziennych czynnościach.

Mobilnością nazywamy więc możliwość wykonania odpowiedniego wzorca ruchowego bez widocznej kompensacji (równoważenia jednego działania innym działaniem).

Istotna jest w tym stabilność, która determinuje jakość kontroli motorycznej. Przez brak stabilności możemy narazić się na uraz niewynikający z bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem.

  1. Regularne rolowanie mięśni

Dzięki rolowaniu mięśni przywracamy im optymalne napięcie oraz przyspieszamy ich regeneracje.

Rolowanie zmniejsza ból oraz zwiększa mobilność i gibkość mięśni.

Podczas rolowania mięśnie otrzymują także porządną dawkę odprężenia i relaksu.

Dzięki dynamicznemu i szybkiemu rolowaniu mięśni możemy także odpowiednio pobudzić tkankę do pracy. Nie zastąpi to wszystkich funkcji prawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki, ale świetnie może ten proces uzupełnić.

  1. Więcej nie znaczy lepiej.

Po dłuższej przerwie należy wchodzić na trening z rozwagą, bez przemęczania mięśni które będą wtedy podatne na kontuzje.

Po powrocie na trening organizm potrzebuje ponownie zaadaptować się do ćwiczeń. Pierwsze treningi po powrocie powinny być krótkie i spokojne, ponieważ mięśnie i ścięgna są odzwyczajone od większego wysiłku. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rozgrzewkę opisaną w punkcie pierwszym.

  1. Ćwicząc mięśnie nie zapomnij o antagonistach.

Najważniejszym zadaniem mięśni antagonistycznych jest zabezpieczenie ruchu w czasie wykonywania pracy drugiego mięśnia.

Mięsień antagonista chroni przed kontuzją i wszelkimi niebezpiecznymi przeciążeniami.

Na przykład gdy trenujemy biegi górskie to zaangażowane są mięśnie prostowniki stawu kolanowego. Podczas treningu przygotowawczego do wyprawy biegowej po górach należy zadbać o prawidłowy balans mięśniowy między prostownikami a zginaczami (w tym przypadku antagonistami są zginacze). Krótko mówiąc należy trenować obie grupy mięśniowe.

Opracowanie mgr fizjoterapii Bartłomiej Steleblak Sport-Klinika