Każdego roku aż 40% ludzi na świecie zmaga się z bólem pleców, z czego aż 50-80% dorosłych cierpi z powodu bólu kręgosłupa. To powszechny problem, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, spędza długie godziny przed komputerem i przyjmuje niewłaściwą postawę ciała. Dlaczego bolą plecy i kręgosłup? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

 

Kręgosłup a plecy: jakie są różnice?

 

Kręgosłup stanowi centralną oś szkieletu człowieka, na której opiera się całe nasze ciało – można powiedzieć więc, że pełni funkcję ,,stelaża” dla naszych kości. Dodatkowo zapewnia również ochronę dla rdzenia kręgowego, który znajduje się w kanale kręgowym i jest kluczowym elementem ośrodkowego układu nerwowego. Kręgosłup składa się z 33 kręgów, które są połączone ze sobą za pomocą stawów i więzadeł. Każdy kręg składa się z trzonu i wyrostków, z kolei sam trzon jest głównym elementem strukturalnym kręgu, a wyrostki zapewniają połączenia dla mięśni i więzadeł. Plecy obejmują nie tylko sam kręgosłup, ale i również mięśnie, ścięgna, więzadła, tłuszcz oraz skórę znajdujące się na tylnej części tułowia.

 

Ortopeda, Żory, Rybnik, Katowice (https://sport-klinika.pl/poradnia/porady-i-konsultacje-lekarskie/)

 

Ból kręgosłupa a ból pleców

 

Ból pleców może występować w okolicach kręgosłupa, ale także w mięśniach, stawach czy więzadłach. Ból może obejmować zarówno górną, środkową, jak i dolną część pleców i często jest wynikiem m.in. przeciążeń, kontuzji mięśniowych, napięcia czy złej postawy ciała lub przewlekłego stresu. Z kolei ból kręgosłupa jest bardziej specyficzny i odnosi się bezpośrednio do dolegliwości związanych z samym kręgosłupem, czyli kośćmi, dyskami międzykręgowymi, stawami czy nerwami. Ból może wynikać z takich problemów, jak przepuklina dysku, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, skolioza czy uszkodzenia kręgów.

 

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje bólu kręgosłupa, które związane są z miejscem występowania dolegliwości:

  • ból kręgosłupa szyjnego (skoncentrowany w górnej części pleców lub w szyi),
  • ból kręgosłupa piersiowego (zlokalizowany pośrodku pleców, w okolicy kręgów piersiowych),
  • ból kręgosłupa lędźwiowego (ból w dolnej części kręgosłupa, w okolicy kręgów lędźwiowych). Niekiedy ból kręgosłupa lędźwiowego określa się także potocznie bólem krzyża.

 

Jakie są przyczyny bólu pleców i bólu kręgosłupa?

 

Ból pleców to dość powszechna dolegliwość, na którą często sami pracujemy przez lata. Brak ruchu, praca za biurkiem i nieodpowiednie nawyki powodują, że mogą pojawić się takie objawy, jak nieprzyjemne napięcie w lędźwiach, w odcinku piersiowym czy szyjnym kręgosłupa. Przyczyny bólu pleców są różne i mogą obejmować czynniki mechaniczne i zdrowotne. Najczęstszą przyczyną bólu pleców jest osłabienie mięśni stabilizujących kręgosłup, które prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów i kręgów.

 

Jednak problemy z plecami mogą wynikać także z rozwijających się chorób kręgosłupa, takich jak m.in.  przepuklina dysku, zwyrodnienia stawów. Ból pleców może mieć również przyczyny związane z kręgosłupem. Charakterystyczną cechą bólu pochodzącego ze strony kręgosłupa jest to, że zazwyczaj dokucza przy wykonywaniu określonych czynności, natomiast maleje lub znika przy braku aktywności, np. nocą.

 

Inne przyczyny bólu pleców to m.in.:

  • przeciążenie mięśni i więzadeł – wynikające z nadmiernego wysiłku fizycznego, dźwigania ciężarów w niewłaściwy sposób lub wykonywania powtarzalnych ruchów,
  • złe nawyki posturalne – takie jak pochylanie się nad telefonem, garbienie się podczas siedzenia lub spania w nieergonomicznej pozycji,
  • stres i napięcie emocjonalne – które mogą powodować chroniczne napięcie mięśni w okolicach pleców i karku,
  • zaburzenia metaboliczne i zapalne – np. osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • problemy neurologiczne – takie jak rwa kulszowa, związana z uciskiem nerwu kulszowego, która prowadzi do promieniującego bólu w dolnej części pleców i kończynach,
  • wady wrodzone lub pourazowe – np. deformacje kręgosłupa, złamania kompresyjne czy urazy sportowe,
  • czynniki związane z nieodpowiednim stylem życia – np. nadwaga, otyłość,
  • choroby narządów wewnętrznych – jako objawy chorób takich, jak np. kamica nerkowa, zapalenie trzustki, choroby układu moczowego czy nawet problemy ginekologiczne u kobiet.

 

Ból kręgosłupa zwykle związany jest z problemami w samych kręgach, dyskach międzykręgowych, stawach czy więzadłach. Przyczynami bólu kręgosłupa mogą być m.in. urazy, zwyrodnienia, wypadnięcie krążków międzykręgowych, zapalenia, a także wady postawy.

 

Inne przyczyny bólu kręgosłupa to m.in.:

  • przeciążenia, np. naciągnięcie mięśni, zerwanie lub naderwanie mięśni,
  • urazy mechaniczne, np. uszkodzenie stawów,
  • zwyrodnienia i zmiany degeneracyjne np. zwyrodnienie stawów, degeneracja krążka międzystawowego,
  • stany zapalne okolic kręgosłupa,
  • dyskopatia,
  • nadwyrężenie struktur więzadłowych,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroba nowotworowa występująca w okolicach kręgosłupa.
  • złe nawyki związane z przyjmowaną pozycją (na przykład podczas leżenia, siedzenia i innych aktywności),
  • nadwaga i otyłość, siedzący tryb życia.
  • uwarunkowania genetyczne (np. wrodzone wady postawy: lordoza, kifoza, skolioza.

 

Ortopedia i rehabilitacja w Sport-Klinice w Żorach

 

W Sport-Klinice zajmujemy się leczeniem schorzeń i urazów narządu ruchu u dorosłych i u dzieci. Nasza specjalizacja obejmuje szeroki zakres usług, w tym leczenie urazów sportowych, neurochirurgię kręgosłupa, rehabilitację oraz fizjoterapię dostosowaną do potrzeb pacjentów w każdym wieku. Zajmujemy się także medycyną sportową, pomagając zarówno zawodowym sportowcom, jak i amatorom wrócić do pełnej sprawności.

 

Rehabilitacja, Żory, Rybnik, Katowice (https://sport-klinika.pl/rehabilitacja/centrum-rehabilitacji/)

 

Zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem urazów, kontuzji, schorzeń ortopedycznych, wad postawy oraz dolegliwości związanych z plecami i kręgosłupem. Prowadzimy pacjentów przez cały proces terapeutyczny: od wstępnej diagnozy aż po rehabilitację. Opracowujemy indywidualne plany leczenia, które realizujemy we współpracy doświadczonych lekarzy ortopedów i fizjoterapeutów, zapewniając kompleksową opiekę medyczną.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: https://sport-klinika.pl/sport-klinika/kontakt/