Stopa płasko-koślawa u dzieci
Deformacje stopy o charakterze płaskiej jak i płasko-koślawej są częstym tematem badań i dyskusji ponieważ stanowią one aż 90 % wszystkich diagnozowanych wad w obrębie stóp.
Często występują u dzieci w wieku rozwojowym (mogą dotyczyć nawet 30-45% populacji w wieku przedszkolnym) warto zadbać wtedy o odpowiednią diagnozę oraz przyjrzeć się przyczynom schorzenia – deformacji.
Stopa płasko-koślawa to schorzenie charakteryzujące się obniżeniem łuku podłużnego i poprzecznego lub całkowitym oparciu o podłoże bardzo często u chorych dzieci występuje również koślawe ustawienie pięty.
Na początku stopa płasko-koślawa nie daje objawów bólowych, jednakże wraz z jej rozwojem tworzą się zmiany zwyrodnieniowe w okolicy układu kostno-stawowego a w zaawansowanym stanie wiąże się to również z powstawaniem przykurczy mięśni, przykurczy ścięgna Achillesa i więzadeł znajdujących się po zewnętrznej stronie stopy.
Koślawe ustawienie stóp może stanowić następstwo nieprawidłowości w budowie miednicy lub kolan a nie problem sam w sobie.
Płaskostopie u dzieci do około 5-tego roku jest naturalnym stanem rzeczy, który zazwyczaj nie wymaga leczenia. Należy jednak zwrócić uwagę czy ustawienie to nie jest asymetryczne i przy podejrzeniu stopy płasko-koślawej – pamiętać, iż konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy.
Rodzaje stóp płasko-koślawych:
- fizjologiczna stopa płasko-koślawa może występować u dziecka do 5–6 roku życia, zniekształcenie to jest widoczne w pozycji stojącej, natomiast w pozycji siedzącej lub leżącej wysklepienie stopy jest prawidłowe
- utrwalona stopa płasko-koślawa (płaskostopie) zniekształcenie utrzymuje się pomimo odciążenia stopy
Leczenie stopy płasko-koślawej:
O sposobie leczenia stóp płasko-koślawych decyduje lekarz ortopeda po wykonaniu szczegółowej diagnostyki.
W przypadku fizjologicznej stopy płasko-koślawej bardzo ważna jest profilaktyka: kontrola masy ciała, unikanie stania w nadmiernym rozkroku, które sprzyja nadmiernemu obciążaniu wewnętrznego brzegu stopy oraz stosowanie wygodnego obuwia z elastyczną podeszwą.
We wczesnym okresie korzystne jest również wprowadzenie leczenia rehabilitacyjnego, polegającego na ćwiczeniach wzmacniających nie tylko mięśnie stóp, ale całych kończyn dolnych, pośladków oraz brzucha. Dobre efekty terapeutyczne przynosi tzw. plastrowanie dynamiczne stóp za pomocą tapów, które mają taką samą elastyczność jak ludzki mięsień.
W uzasadnionych przypadkach po konsultacji z lekarzem ortopedą oraz fizjoterapeutą stosuje się specjalne wkładki ortopedyczne, które stabilizują poprawne ustawienie stopy.
W przypadku zaburzeń takich jak: skrócenie ścięgna Achillesa lub nieprawidłowe ustawienie kości stóp względem siebie konieczne jest leczenie operacyjne.
W Sport-Klinice zajmujemy się również ortopedią dziecięcą. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy u swojego dziecka nie zwlekaj i umów wizytę już dziś!
Poradnia ortopedyczna 32 475 93 10
Planowanie zabiegów w ramach umowy z NFZ dzieci 32 475 93 79