W pierwszych 3 latach życia dziecka zachodzą niezwykle dynamiczne zmiany, które wpływają na jego rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. Rozwój dziecka nie jest tylko wynikiem jego naturalnych predyspozycji, ale również wpływem środowiska, w którym się wychowuje i aktywności, które są dla niego dostępne. Każde dziecko ma swoją unikalną drogę rozwoju, ale w niektórych przypadkach mogą pojawić się pewne sygnały, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z fizjoterapeutą – aby upewnić się, że dziecko rozwija się w zdrowy sposób, a wszelkie trudności związane z jego rozwojem fizycznym zostaną odpowiednio zaopiekowane.

Czym jest fizjoterapia pediatryczna?

Fizjoterapia pediatryczna to specjalistyczna dziedzina fizjoterapii skoncentrowana na wspieraniu prawidłowego rozwoju motorycznego dzieci, szczególnie w wieku 0-3 lata. Jej głównym celem jest pomoc maluchom, u których występują opóźnienia lub nieprawidłowości w rozwoju ruchowym, a także wsparcie dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy czy problemami z napięciem mięśniowym.

 

Fizjoterapia dziecięca, Żory, Rybnik, Katowice

 

W Sport-Klinice wykorzystujemy w pracy z maluchami różne metody terapeutyczne, takie jak na przykład: metoda NDT Bobath, terapia manualna, elementy integracji sensorycznej oraz kinesiotaping, które oczywiście są dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Terapia opiera się głównie na ćwiczeniach, które stymulują prawidłowe wzorce ruchowe, poprawiają koordynację, równowagę oraz siłę mięśniową. Dzięki wczesnej interwencji, fizjoterapia pediatryczna może nie tylko korygować istniejące trudności, ale także zapobiegać ich pogłębianiu się w przyszłości, dając dziecku szansę na harmonijny rozwój – mówi mgr Kornelia Cymer, fizjoterapeutka pediatryczna w Sport-Klinice w Żorach.

 

Jakie objawy i zachowania malucha powinny skłonić rodzica do wizyty fizjoterapeuty?

W pierwszych latach życia dziecka warto zwracać uwagę na pewne niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na opóźnienia lub nieprawidłowości w rozwoju motorycznym. Zaniepokoić powinno Cię, jeśli maluch po 3. miesiącu życia nie unosi główki w pozycji na brzuchu, po 6. miesiącu nie próbuje przewracać się z pleców na brzuch, a po 9. miesiącu nie podejmuje prób siadu.

 

Inne niepokojące objawy to:

  • asymetria w ułożeniu ciała (preferowanie jednej strony np. przy sięganiu rączką,
  • asymetria w leżeniu na plecach lub brzuchu – jedna strona ciała jest wyraźnie skrócona, niemowlę układa się w literę C,
  • trudności z chwytaniem przedmiotów,

tTrudności z leżeniem na brzuchu – płacz, niechęć, brak podpierania się na przedramionach, a w późniejszym etapie na otwartych dłoniach,

  • brak prób wstawania po ukończeniu 1. roku życia,
  • odginanie się do tyłu, prężenie, nadmierne wyginanie się w łuk, częste zaciskanie piąstek,
  • zbyt mała aktywność ruchowa, bierność, „przelewanie się przez ręce”,
  • częsty chód na palcach,
  • ciągłe przewracanie się, trudności z utrzymaniem równowagi, bieganiem (2-3 latkowie).

 

Profilaktyka fizjoterapeutyczna u dziecka w wieku od 0-3 lat

Do fizjoterapeuty pediatrycznego warto zgłosić się nie tylko wtedy, gdy zauważasz niepokojące objawy w rozwoju swojego dziecka, ale również profilaktycznie, aby upewnić się, że maluch rozwija się prawidłowo. Zgłoszenie się do specjalisty w pierwszych latach życia dziecka, nawet w przypadku braku oczywistych problemów, może być kluczowe dla wczesnej diagnostyki i korekcji niewielkich trudności, które z czasem mogą przerodzić się w bardziej skomplikowane problemy.

Podczas konsultacji fizjoterapeuta pediatryczny oceni nie tylko aspekt fizyczny, ale także zwróci uwagę na sposób poruszania się malucha, koordynację ruchową, postawę, równowagę oraz sprawność stawów i mięśni. W ten sposób można zapobiec wystąpieniu późniejszych problemów z motoryką, które mogłyby ograniczać zdolność dziecka do pełnego uczestniczenia w codziennych aktywnościach.

 

Fizjoterapeuta pediatryczny, Żory

 

Profilaktyczne konsultacje są również bardzo ważne w przypadku dzieci, które nie wykazują żadnych niepokojących objawów, ale mogą potrzebować dodatkowego wsparcia w rozwoju fizycznym, szczególnie jeśli miały miejsce czynniki ryzyka, takie jak trudny poród, wcześniactwo, zaburzenia napięcia mięśniowego czy zaburzenia równowagi – wyjaśnia Kornelia Cymer ze Sport-Kliniki.

Konsultacja z fizjoterapeutą pediarycznym jest również polecana świeżo upieczonym rodzicom, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia, np. jak nosić, karmić czy układać dziecko, aby wspierać jego rozwój motoryczny. W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, jego ciałko jest bardzo delikatne i wrażliwe na wszelkie zmiany w sposobie pielęgnacji. Niewłaściwe uchwycenie dziecka podczas noszenia, nieprawidłowa postawa przy karmieniu, a także błędne ustawienie ciała przy układaniu mogą przyczyniać się do powstawania dysbalansu w obrębie napięcia mięśniowego lub asymetrii.

 

Mgr Kornelia Cymer, fizjoterapeutka pediatryczna w Sport-Klinice

Specjalistka rehabilitacji niemowląt i małych dzieci. Opiekuje się maluchami w wieku 0-3 lat i pomaga w przypadkach takich, jak: asymetria, zaburzenia neurorozwojowe, opóźnienie rozwoju, problemy z napięciem mięśniowym (niemowlęta), zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej dzieci do lat 3. W swojej pracy korzysta m.in. z – oraz wprowadza elementy terapii manualnej i kinesiotapingu, aby jak najlepiej wspierać rozwój maluszków.