Kriolezja (krioneuroliza, krioanalgezja)

Czym jest kriolezja

Kriolezja to procedura stosowana w leczenia bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Polega na punktowym wprowadzeniu cienkiej sondy przez skórę w kilka miejsc, aby zamrozić i uszkodzić nerwy czuciowe odpowiedzialne za przewodzenie bólu.

Kriolezja (krioneuroliza, krioanalgezja) jest metodą leczenia bólu polegającą na zablokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych poprzez miejscowe zamrożenie nerwu.

Jak przebiega zabieg

Zabieg ten wykonywany jest pod kontrolą USG lub RTG, co umożliwia precyzyjne skierowanie sondy w okolice nerwów przenoszących sygnały bólowe ze stawu kolanowego do mózgu. Dzięki miejscowemu działaniu bardzo niskiej temperatury struktury nerwy  są niszczone. Zabieg jest bezpieczny dla pozostałych struktur tkankowych przebiegających wokół stawu, a wykorzystywany dodatkowo w zabiegu elektrostymulator pozwala wykluczyć uszkodzenie nerwów ruchowych.

Korzyści wynikające z zabiegu kriolezji

Kriolezja może na długi okres zmniejszyć odczucia bólowe, co pozwala na ograniczenie stosowania leków przeciwbólowych oraz poprawę komfortu życia pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Warto jednak pamiętać, że procedura ta nie leczy samej choroby, a jedynie łagodzi jej objawy bólowe.

Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji.

Odpowiedź 1

Odpowiedź 2

Odpowiedź 3