Schorzenia w obrębie kręgosłupa lędźwiowego: Kręgozmyk

Rejestracja na wizytę lekarską

Termin ten oznacza postępujący ześlizg trzonu kręgu spowodowany przerwaniem ciągłości lub wydłużeniem części międzynasadowej.

KRĘGOZMYK

Kręgozmyk

W zależności od przyczyny możemy rozróżnić kręgozmyk:

  • zwyrodnieniowy
  • spondylolityczny

Kręgozmyk spondylolityczny

Kręgozmyk spondylolityczny

Kręgozmyk spondylolityczny jest spowodowany uszkodzeniem najsłabszej części kręgu – w odcinku międzywyrostkowym. Dochodzi do tego na skutek przeciążenia mechanicznego. W większości przypadków proces ześlizgu dokonuje się w wieku młodzieńczym. Początkowo dochodzi do powstania szczeliny w miejscu uszkodzenia (kręgoszczelina), a następnie powstaje ześlizg, czyli kręgozmyk. Stopień ześlizgu ocenia się porównując przemieszczenie wobec siebie tylnych krawędzi  trzonów kręgów.

Przemieszczenie kręgozmyku na zdjęciu RTG

Przemieszczenie kręgozmyku na zdjeciu RTG

Początkowo pacjenci nie odczuwają dolegliwości, ponieważ przemieszczenie dokonuje się na tyle wolno, że sąsiadujące nerwy mają czas na adaptację. Do powstania dolegliwości dochodzi później w przypadku szybkiego postępu ześlizgu, przekroczenia możliwości adaptacyjnych nerwów na rozciąganie oraz dołączenia się zmian zwyrodnieniowych. W razie nieskuteczności leczenia zachowawczego konieczne jest leczenie operacyjne, które polega na usztywnieniu chorego kręgu wraz z sąsiadującym. Uzyskuje się to poprzez zastosowanie specjalnych implantów, które umożliwiają również repozycję, czyli „wyciągnięcie” kręgu, który uległ ześlizgowi.

Kręgozmyk L4/L5 na zdjęciu RTG przed i po zabiegu.

Kręgozmyk L4/L5 na zdjęciu RTG przed i po zabiegu