Znieczulenia do zabiegów w obrębie kończyny dolnej

1. Znieczulenie podpajęczynówkowe polega na podaży leku znieczulenia miejscowego w okolicę kręgosłupa za pomocą specjalnej cienkiej igły.

Podobnie jak w obrębie kończyny górnej wywołujemy blokadę odpowiednich korzeni nerwowych, co powoduje zniesienie odczuwania bólu ale też uniemożliwia poruszanie nogami.

2. Znieczulenie podpajęczynówkowo-zewnątrzoponowe ciągłe.

Wyżej opisane znieczulenie może być rozszerzone o założenie cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej.

Znieczulenie to, podobnie jak znieczulenie podpajęczynówkowe, wykonujemy również za pomocą jednego wkłucia , korzystając ze specjalnych zestawów do znieczulenia.

Dzięki obecności cewnika zewnątrzoponowego możemy  wydłużyć czas trwania znieczulenia podczas zabiegu operacyjnego, natomiast po zabiegu  przez ten cewnik możemy podawać leki przeciwbólowe co znacznie zwiększa komfort pacjenta w okresie pooperacyjnym.

3. Drobne zabiegi w obrębie kończyny dolnej.

Podobnie jak w przypadku kończyny górnej istnieje możliwość wykonania obwodowej blokady w obrębie kończyny dolnej. Oznacza to, że można znieczulić samą stopę albo podudzie jeśli wykonywane są drobne zabiegi w tej okolicy. Blokady wykonujemy, wykorzystując metodę neurostymulacji i ultrasonografii.