Endoproteza stawu kolanowego : Całkowita endoprotezoplastyka stawu kolanowego

Rejestracja na wizytę lekarską

Endoproteza kolana Smith&Nephew

Kiedy uszkodzenie stawu kolanowego lub choroba zwyrodnieniowa są tak poważne, że uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności życia codziennego, lekarz może podjąć decyzję o całkowitej endoprotezoplastyce kolana tzw. endoproteza kolana.

Zabieg wstawienia endoprotezy kolana polega na usunięciu obu uszkodzonych przedziałów stawu kolanowego i zastąpieniu ich protezą, która zapobiegnie obcieraniu się kości udowej i piszczelowej o siebie oraz zagwarantuje płynną pracę tego stawu.

Przy całkowitej endoprotezoplastyce stawu kolanowego stosuje się następujący typ protezy. Jest ona zbudowana z czterech części. Cześć piszczelowa protezy składa się z dwóch elementów i jest mocowana do wierzchołka goleni. Część ta zawiera metalowy element pozwalający na umocowanie jej bezpośrednio do kości, oraz plastikową przekładkę, która tworzy powierzchnię nośną. Część udowa protezy jest mocowana do dolnej części kości udowej oraz bruzdy międzykłykciowej. Czwarty element protezy stawu kolanowego mocowany jest do wewnętrznej powierzchni rzepki i styka się z kością udową. Zabieg ten wymaga dłuższego pobytu pacjenta w szpitalu, a także znacznie wydłużonego czasu rehabilitacji.

W naszej klinice, podążając za sprawdzonymi klinicznie rozwiązaniami współczesnej ortopedii, oferujemy pacjentom endoprotezę stawu kolanowego wykonaną wg najnowocześniejszych technologii: Oxinium i Verilast. Stosowanie obu technologii wydłuża dwukrotnie okres przeżywalności protezy, wg testów amerykańskiej organizacji FDA - nawet do 30 lat!

Więcej na temat Verilastu i Oxinium: www.smith-nephew.pl/nowosci-media/ortopedia-i-traumatologia/verilast-visionaire.html

Endoproteza kolana - endoprotezoplastyka stawu kolanowego

 

 

Dzięki otwarciu nowoczesnej pracowni diagnostyki obrazowej, 20 maja 2013 roku w Sport-Klinice przeprowadzono pierwszą operację endoprotezy stawu kolanowego z wykorzystaniem unikalnej technologii VISIONAIRE produkcji firmy Smith and Nephew.

VISIONAIRE - endoproteza kolana

VISIONAIRE to specjalne, wykonane z tworzywa szablony zaprojektowane i wyprodukowane z uwzględnieniem anatomii konkretnego pacjenta, na podstawie wcześniej wykonanych zdjęć rezonansu magnetycznego oraz zdjęć RTG całej kończyny dolnej. Umożliwiają one niezwykle precyzyjne domodelowanie kości i dopasowanie protezy w trakcie zabiegu operacyjnego. Zdjęcia RTG i rezonansu magnetycznego pozwalają obliczyć mechaniczną oś kończyny przed operacją oraz utworzyć precyzyjny, trójwymiarowy obraz stawu kolanowego pacjenta, co ma istotne znaczenie dla właściwego ułożenia implantu. Wyniki rezonansu rozpoznają osteofity – narośla kostne i uwzględniają je już w planowaniu przedoperacyjnym.

 

 

Korzyści dla pacjenta wynikające z zastosowania tej nowoczesnej technologii to:

- poprawa wyników leczenia chirurgicznego

- dłuższa przeżywalność endoprotezy

- mniej inwazyjna procedura oszczędzająca tkanki

- krótszy czas zabiegu zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych

- zmniejszenie potrzeby stosowania leków znieczulających i utraty krwi podczas operacji

- szybszy powrót do aktywności fizycznej.

W ciągu jednego dnia możliwe jest wykonanie na miejscu w klinice niezbędnej diagnostyki obrazowej. Następnie lekarz prowadzący wprowadza wyniki na specjalną stronę producenta szablonów i po konsultacji z inżynierami z Memphis akceptuje VISIONAIREA dla konkretnego pacjenta. Trzy tygodnie później sterylne szablony trafiają na blok operacyjny i przeprowadzana jest operacja.

Pacjent otrzymuje najwyższej jakości protezę ceramiczną kolana, skonstruowaną w technologii VERILAST. Pozwala ona na wydłużenie czasu przeżycia protezy nawet do 30 lat. Nie bez znaczenia jest również fakt stosowania przez naszych lekarzy specjalnego okołooperacyjnego protokołu przeciwbólowego w zabiegu endoprotezoplastyki kolana. Zaletami jego stosowania są:

- wcześniejsza pionizacja pacjenta po zabiegu-pacjent jeszcze w tym samym dniu, w którym miał wykonana operację wstaje z łóżka i robi pierwsze kroki

- wcześniejsza rehabilitacja-pacjent rozpoczyna usprawnianie w dzień po zabiegu

- wcześniejszy powrót do aktywnego życia-pacjent opuszcza szpital w 3 lub 4 dobie po zabiegu

VISIONAIRE

28 czerwca 2013 roku Sport-Klinika organizuje konferencję naukową „Nowoczesna diagnostyka obrazowa i jej wykorzystanie we współczesnej ortopedii”. Gościem konferencji będzie prof. dr med. Carsten O. Tibesku z ośrodka Sporthopaedicum Straubing w Niemczech, który podzieli się z polskimi ortopedami  swoimi doświadczeniami klinicznymi z systemem Visionaire. Przeprowadzone zostaną również zabiegi pokazowe z bezpośrednią transmisją z bloku operacyjnego do sali szkoleniowej Sport-Kliniki.

Już wkrótce zaprezentujemy na naszej stronie film o VISONAIRE - operacji endoprotezy kolana przygotowanej indywidualnie pod konkretnego pacjenta.

 

Zapraszamy do obejrzenia nowych filmów Sport-Kliniki na temat endoprotezoplastyki kolana z wykorzystaniem unikalnej technologii VISIONAIRE. Więcej znajdzie Państwo na TUTAJ lub na naszym profilu na YOUTUBE.

Zapraszamy także do zobaczenia angolojęzycznego filmu wyjaśniajacego technologię planowania endoprotezy stawu kolanowego w systemie "How it is made?"